Κυριακή 4 Αυγούστου 2013

Λίβερπουλ - Ολυμπιακός 2-0

Ο Ολυμπιακός προβλημάτισε με την απόδοσή του στο έκτο και πιο σημαντικό φιλικό παιχνίδι της καλοκαιρινής του προετοιμασίας. Δεν είναι η ήττα, η τρίτη σε έξι φιλικά ματς, αλλά ο τρόπος που ήρθε αυτή. Η Λίβερπουλ νίκησε εύκολα με 2-0 και θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα τέρματα, αν Μέγκιερι και Ρομπέρτο, που αγωνίστηκαν από ένα ημίχρονο, δεν βρίσκονταν σε καλή ημέρα, κι ενώ η πειραϊκή ομάδα δεν δημιούργησε κλασική ευκαιρία σε 93 λεπτά αγώνα.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λίβερπουλ (Μπρένταν Ρότζερς): Μινιολέ (85' Τζόουνς), Τζόνσον, Ενρίκε, Τουρέ (62' Κάραγκερ Νο 23), Άγκερ, Λούκας, Άλεν (62' Χέντερσον), Τζέραρντ (85' Σπίρινγκ), Κοουτίνιο (73' Λουίς Αλμπέρτο), Στέρλινγκ (73' Φάουλερ Νο 9), Άσπας (62' Σουάρες).

Πάγκος: Τζόουνς, Κέλι, Αλμπέρτο, Σκρτελ, Ντάουνινγκ, Χέντερσον, Ίμπε, Γουίσντομ, Κοάτες, Μπορίνι, Σουάρες, Σπίρινγκ, Κάραγκερ (Νο 23), Φάουλερ (Νο 9)

Ολυμπιακός (Μίτσελ Γκονθάλεθ): Μέγκιερι (46' Ρομπέρτο), Μανιάτης (77' Λυκογιάννης), Φέισα, Μήτρογλου (59' Σαβιόλα), Σάμαρης (46' Βάις), Χολέμπας, Μετζανί (59' Μανωλάς), Σιόβας (76' Α. Παπαδόπουλος), Κάμπελ (76' Διαμαντάκος), Σαλίνο (46' Παπάζογλου), Ντομίνγκες (59' Μασάντο).