Παρασκευή 16 Οκτωβρίου 2015

Ολυμπιακος-Τσεντεβιτα 76-61

Έχοντας για πρωταγωνιστές τους Γιανγκ (16π, 6ρ), Πρίντεζη (20π, 8ρ) και Λοτζέσκι (14π, 10ρ), ο Ολυμπιακός νίκησε την Τσεντεβίτα με 76-61, ξεκινώντας με θετικό αποτέλεσμα την σεζόν του στη Euroleague.
Για την πρεμιέρα της φετινής Euroleague, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στη διοργάνωση, κερδίζοντας την Τσεντεβίτα στο Ηράκλειο της Κρήτης, και στο γήπεδο "Δύο Αοράκια", με σκορ 76-61.

Οι Πειραιώτες δυσκολεύτηκαν στα πρώτα 25 λεπτά απέναντι στους μαχητικούς Κροάτες, όντας στο -4 (43-47), εμφανίζοντας ορισμένες αδυναμίες στην άμυνα, όπως το γεγονός πως είχαν κακές επιστροφές, αλλά στη συνέχεια αντέδρασαν και με ένα επί μέρους σκορ14-1 έκλεισαν την τρίτη περίοδο με σκορ 57-48. Αυτό ήταν και το σημείο στο οποίο ουσιαστικά κρίθηκε η αναμέτρηση.

Ο Ολυμπιακός είχε θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (19/13), πήρε τη μάχη στα ριμπάουντ (42-33), με τους γηπεδούχους να παρουσιάζουν σκαμπανεβάσματα στα ποσοστά τους στο σκοράρισμα (20/37δ-54%, 7/25τρ-28%, 15/23β-65%), ενώ με την καλή του άμυνα στο δεύτερο μέρος κράτησε την Τσεντεβίτα στους 26 πόντους. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ δεν αγωνίστηκε στην αναμέτρηση για προληπτικούς λόγους, καθώς αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο αριστερό του γόνατο.

Ολυμπιακός:  Γιανγκ 16, Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 5 (1), Στρόμπερι, Τσαϊρέλης, Πρίντεζης 20, Αγραβάνης 4, Μάντζαρης 11 (3), Χάκετ, Λοτζέσκι 14 (3).
Τσεντεβίτα: Πούλεν 18 (4), Ουάιτ 8, Ζούμπσιτς 16 (1), Πίλεπιτς 2, Μπάμπιτς 2, Ζγκάνετς, Μούσα 4, Μπίλαν 10, Μάζαλιν, Γκόρντιτς, Ζόριτς 1, Αράποβιτς.
Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-35, 57-48, 76-61
Ανά δεκάλεπτο: 21-20, 17-15, 16-13, 19-13