Τρίτη 13 Μαΐου 2014

Ολυμπιακός - Πανιώνιος 78-43

Για το πρώτο ημιτελικό παιχνίδι της Basket League, ανήμερα του έπους της Κωνσταντινούπολης όπου ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε Πρωταθλητής Ευρώπης, νίκησε εύκολα στο ΣΕΦ τον Πανιώνιο με 78-43, κάνοντας το καλύτερο δώρο στον εαυτό του και παράλληλα το 1-0 στη σειρά. Το δεύτερο παιχνίδι είναι προγραμματισμένο ξανά στον Πειραιά για την Πέμπτη (15/5) το βράδυ (21:30, ΝΕΡΙΤ). Οι φιλοξενούμενοι υπέστησαν αγωνιστική καθίζηση στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς η καλή ερυθρόλευκη άμυνα κράτησε στους μόλις 14 (!) πόντους την επιθετική συγκομιδή της ομάδας από τη Νέα Σμύρνη.

Οι φιλοξενούμενοι υπέστησαν αγωνιστική καθίζηση στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς η καλή ερυθρόλευκη άμυνα (έπαιξε και ζώνη) κράτησε στους μόλις 14 (!) πόντους την επιθετική συγκομιδή της ομάδας από τη Νέα Σμύρνη, έχοντας άσχημα ποσοστά (7/14β-50%, 12/48δ-25%, 4/19τρ-21%).
Ανά δεκάλεπτο: 21-15, 22-14, 17-6, 18-8
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9 (2τριπ, 3κλεψ),  Σερμαντίνι 5, Ντάνστον 3, Σπανούλης 9 (1τριπ, 6ασ), Περπέρογλου 8 (1τριπ, 3ριμπ), Παπαπέτρου 3 (1), Σλούκας 7 (1τριπ, 5ασ), Κόλινς 16 (3τριπ, 5ριμπ, 3ασ), Σίμονς, Λοτζέσκι 11 (2τριπ, 6ριμπ, 2ασ), Πρίντεζης 7 (7ριμπ), Μάντζαρης.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 14 (2), Ντούβνιακ 3 (1), Κάρτερ, Μίλμπουρν 6, Αθανασούλας, Μπατής, Σκορδίλης, Λάνγκφορντ 10 (1), Μισέλ, Σίμτσακ 6, Κυρίτσης 4.