Δευτέρα 3 Νοεμβρίου 2014

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 62-81

Για την 4η αγωνιστική της Basket League ο Ολυμπιακός κέρδισε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με σκορ 62-81. Οι Πειραιώτες δυσκολεύτηκαν απέναντι στην "Ένωση" μοναχά στο πρώτο δεκάλεπτο (15-14), καθώς στη συνέχεια βρήκαν ρυθμό στο παιχνίδι τους, πήραν το προβάδισμα στο σκορ (30-44 ημίχρονο), εκτοξεύοντας την στο τέλος του παιχνιδιού στο +19 (62-81).
Οι ερυθρόλευκοι για ένα ακόμη παιχνίδι πόνταραν στο περιφερειακό σουτ (10/27 τρίποντα), ενώ στο 37ο λεπτό του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι "πάγωσαν" με τον τραυματισμό του Λοτζέσκι, ο οποίος σφάδαζε από τον πόνο όταν έπεσε στο παρκέ, έχοντας χτυπήσει το πόδι του, ύστερα από αντιαθλητικό φάουλ που του έγινε από τον Ίνγκλις.
Ανά δεκάλεπτο: 15-14, 15-30, 22-21, 10-16.

ΑEK (Ζιάγκος): Παπαντωνίου, Κάιλς, Σάκοτα 13 (1), Κασελάκης 9 (1), Πολυτάρχου, Ράιτ 6, Καμπερίδης, Γουίλιαμσον 3, Τσιάκος 3, Σαρικόπουλος 7, Μιλόσεβιτς 2, Ίνγκλις 9 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 8 (2τριπ., 6ριμπ.), Χάντερ 6 (7ριμπ.), Ντάνστον 5, Σπανούλης 22 (2τριπ., 5ασ.), Σλούκας 9, Λαφαγιέτ 7 (1τριπ., 3ασ.), Λοτζέσκι 9 (1), Αγραβάνης 7 (2), Μάντζαρης 8 (2τριπ., 3ριμπ., 2ασ.), Καββαδάς, Κατσίβελης.