Δευτέρα 16 Φεβρουαρίου 2015

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 2-3

ο αήττητο σερί του Ολυμπιακού στο ελληνικό πρωτάθλημα σταμάτησε μετά από 15 αγώνες. Ο ανταγωνιστικός φέτος ΠΑΟΚ, παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό βόλεϊ, σε ένα ματς που είχε διάρκεια πάνω από 3 ώρες και εξέλιξη... θρίλερ, επιβλήθηκε με 2-3 σετ επί των ερυθρόλευκων στο κλειστό του Ρέντη.
Οι Πειραιώτες, οι οποίοι έχασαν τα δύο πρώτα σετ, ακολούθως ανέβασαν την απόδοση τους και έστειλαν το ματς στο τάι-μπρέικ, αλλά εκεί... λύγισαν με 25-27. Μετά από αυτή την εξέλιξη οι δύο ομάδες έχουν απόλυτη ισοβαθμία στην κορυφή της βαθμολογίας.
Ίδιο συντελεστή σετ και οι δύο επικράτησαν με 3-2 σετ, αλλά και ίδιο συντελεστή πόντων 228 - 228.

Οι εξοργιστικές διαιτητικές αποφάσεις και η απίστευτα προκλητική συμπεριφορά των παικτών του ΠΑΟΚ, διαμόρφωσαν ισοβαθμία στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα...

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε από τις εξοργιστικές διαιτητικές αποφάσεις και στιγματίστηκε από τις πρωτόγνωρες προκλήσεις των παικτών του ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα (2-3 σετ). Για να συμβεί αυτό έγιναν σημεία και τέρατα στο "Μελίνα Μερκούρη".
Τα σετ: 2-3 (22-25, 24-26, 26-24, 25-20, 25-27).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ, 47% υπ - 40% άριστες), Γιούρισιτς 10 (10/13 επ), Ντιάτσκοφ 17 (17/33 επ, 60% υπ - 43% άριστες), Προύσαλης 2 (2/2 επ), Κόιστρα 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Κλαρκ 14 (12/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 69% υπ - 52% άριστες), Κοκκινάκης 17 (16/22 επ, 1 μπλοκ, 80% υπ - 53% άριστες), Σωτηρίου, Τακουρίδης 7 (3/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ).

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένεζ 19 (17/30 επ, 2 μπλοκ, 42% υπ - 11% άριστες), Παντακίδης 8 (5/10 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουρνέτας, Γκόμεζ 38 (32/53 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (9/13 επ, 4 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 10 (10/22 επ, 52% υπ - 43% άριστες) / Γκαράς (λ, 68% υπ - 50% άριστες), Ντίνας, Καρασαββίδης (78% υπ - 44% άριστες).