Δευτέρα 20 Απριλίου 2015

Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 63-76

Ένα ακόμα κατόρθωμα αυτής της υπέροχης ομάδας! Ο Ολυμπιακός νίκησε για πρώτη φορά μέσα στη Βαρκελώνη την Μπαρτσελόνα, παίζοντας σχεδόν το τέλειο παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση. Με τον συγκλονιστικό Πρίντεζη και τον μεγάλο αρχηγό Σπανούλη "υπέταξε" τους Καταλανούς με 76-63 και ισοφάρισε την προημιτελική σειρά της Euroleague σε 1-1!
Οι Πειραιώτες κυριάρχησαν στο παρκέ από το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, όντας ανώτεροι σε κάθε περίοδο, πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες ευρωπαϊκές εμφανίσεις τους στα χρονικά της διοργάνωσης, αναγκάζοντας τους φιλάθλους στο "Παλαού Μπλαουγκράνα" να αποχωρούν απογοητευμένοι πριν καν τελειώσει το ματς.
Ανά δεκάλεπτο: 10-15, 15-20, 20-19, 18-20.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 2, Χεζόνια 3 (1), Χουέρτας 6, Αμπρίνες, Ναβάρο 16 (4), Σατοράνσκι 8, Πλάις 4, Τόμας 1, Τζάκσον 3 (1), Λάμπε 6, Νάχμπαρ, Τόμιτς 14.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 8, Ντάνστον 4, Σπανούλης 16 (4τρ., 5ασ.), Παπαπέτρου, Σλούκας 2, Πρίντεζης 22 (2τρ., 9 ριμπ.), Αγραβάνης, Μάντζαρης 12 (4/4 τρ.), Ντάρντεν, Λοτζέσκι 9 (2)