Δευτέρα 23 Δεκεμβρίου 2013

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 3-1 set

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού κέρδισε την ΑΕΚ με 3-1 σετ στο Ρέντη, σε ένα ματς που η γραμματεία τα έκανε μπάχαλο, αλλά οι ερυθρόλευκες επικράτησαν δίκαια και ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.
Ο τεχνικός της ομάδας, Γιάννης Νικολάκης, μετά από το τέλος του ματς σημείωσε: "Συγχαρητήρια στα κορίτσια. Το ζητούμενο ήταν το τρίποντο και το πήραμε. Η ομάδα μας ήταν επηρεασμένη στο πρώτο σετ από την ήττα στα Βριλήσσια αλλά αντέδρασε γρήγορα και πήρε αυτό που άξιζε. Είναι μια σημαντική νίκη αλλά όπως έχω ξαναπεί όλα θα κριθούν στο τέλος του πρωταθλήματος".

Τα σετ: 17-25, 25-15, 25-23, 25-16.

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 6 (1/7 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κοσμά 15 (11/30 επ., 4 μπλοκ, 65% υπ. – 45% άριστες), Κις 16 (13/44 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μονζόνι 17 (12/19 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (3/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τένεβα 10 (8/30 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ. – 48% άριστες), Κονόμι – λ (69% υπ. – 69% άριστες) / Κωσταντίνου, Τέζα.

ΑΕΚ (Οικονόμου): Φερνάντεθ 15 (11/19 επ., 4 μπλοκ), Γιόσοβιτς 15 (13/44 επ., 2 μπλοκ), Ιβάνοβα 9 (8/28 επ., 1 άσο, 82% υπ. – 67% άριστες), Κρουκ 7 (7/26 επ., 76% υπ. – 65% άριστες), Γιακουμή 3 (2/13 επ., 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 1, Ρόγκα –λ (52% υπ. – 43% άριστες) / Λαδένη 1, Καβαθά 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 1.

*Η ΑΕΚ κατέθεσε ένσταση για αντικανονική αφαίρεση πόντων στο 4ο σετ. Οι διαιτητές επιμένουν στην απόφαση τους για αντικανονική συμμετοχή παίκτριας της ΑΕΚ αλλά όλα θα ξεκαθαρίσουν στα αρμόδια όργανα.