Δευτέρα 22 Δεκεμβρίου 2014

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 2-3 set

Με την υπογραφή του Αντρέι Ντιάτσκοφ, αλλά και του αρχηγού Κώστα Χριστοφιδέλη στο ται μπρεικ,  ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 σετ του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη. Ο Ουκρανός ακραίος πέτυχε το νικητήριο πόντο του ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Volleyleague και έσπευσε να αγκαλιάσει μετά το τέλος του αγώνα τον τεχνικό των γηπεδούχων και πρώην προπονητή του στο Φοίνικα Σύρου, Δημήτρη Ανδρεόπουλο.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 σετ, 16-12 και 25-24 στο τρίτο σετ, αλλά οι "πράσινοι", οι περισσότεροι εκ των οποίων δεν έχουν παραστάσεις από ντέρμπι, έδειξαν μεγάλη ψυχική αντοχή και με μπροστάρη τον Θανάση Πρωτοψάλτη, γύρισαν το ματς, ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ, για να χάσουν τη νίκη στο τάι μπρέικ.
Ο Ολυμπιακός ισοβαθμεί στην κορυφή με τον ΠΑΟΚ, ενώ πέτυχε την 14η σερί νίκη του  στο πρωτάθλημα επί του Παναθηναϊκού και την 18η συνεχόμενη σε όλες τις διοργανώσεις.

Τα σετ: 17-25, 20-25, 27-25, 26-24, 12-15

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δ.Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 7 (5/23 επ, 2 άσσοι), Στιβαχτής 3 (μπλοκ), Κουκ 18 (17/33 επ, 1 άσσος, 71% υπ - 40% άριστες), Πρωτοψάλτης 26 (22/45 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ - 25% άριστες), Χόι 14 (9/16 επ, 5 μπλοκ), Πανταλέων 10 (6/9 επ, 4 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 53% υπ- 35% άριστες), Αριστόπουλος 1 (1/1 επ), Δημητριάδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Στ.Καζάζης): Γιούρισιτς 12 (7/10 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 31 (26/36 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ - 24% άριστες), Κοκκινάκης 8 (6/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ - 35% άριστες), Κλαρκ 14 (11/29 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (2/4 επ, 2 άσσοι 4 μπλοκ)  / Στεφάνου (λ, 74% υπ - 37% άριστες), Χριστοφιδέλης 4 (4/11 επ, 78% υπ - 56% άριστες), Σωτηρίου, Σμαραγδής.