Δευτέρα 8 Δεκεμβρίου 2014

Ολυμπιακός - Κόροιβος 79-73

Περίπου 40 ώρες ύστερα από το ματς της Παρασκευής (5/12) κόντρα στη Νεπτούνας, ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε ξεκάθαρα κουρασμένος και με έλλειψη ενέργειας απέναντι στον μαχητικό Κόροιβο, με αποτέλεσμα να κινδυνεύσει να χάσει το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν ανταγωνιστικοί στο ΣΕΦ για 40 λεπτά, κοντράροντας στα ίσα τους γηπεδούχους σε ολόκληρη τη διάρκεια της αναμέτρησης, παίρνοντας μάλιστα και το προβάδισμα στο σκορ στην αρχή της 4ης περιόδου με σκορ 57-59. Το ματς είχε άγρια ομορφιά, απέκτησε χαρακτήρα... ντέρμπι και κρίθηκε ουσιαστικά στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.
Τα δεκάλεπτα: 27-21, 43-40, 57-57, 79-73
Ανά δεκάλεπτο: 27-21, 16-19, 14-17, 22-16

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 9 (2τριπ, 12ριμπ, 2κοψ), Ντάνστον 6 (5ριμπ), Σπανούλης 21 (2τριπ, 6ασ), Σλούκας 11, Λαφαγιέτ 8 (2), Χάντερ 6, Αγραβάνης, Μάντζαρης 9 (1), Ντάρντεν 7 (1), Χριστοδούλου 2.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Μάτζετ 8 (9ριμπ), Γιαννακίδης 6 (2), Αγγελόπουλος 10 (2), Παπαπέτρου, Ντέιβις 22 (4), Βασίλιεβιτς 6 (2), Κανονίδης 9 (1),  Φιλιππάκος, Ρούμπιο 10, Γαλιώτος 2.