Τρίτη 30 Δεκεμβρίου 2014

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 81-75

Το ήθελε περισσότερο και το πήρε! Από το πρώτο λεπτό μέχρι το τελευταίο ήταν καλύτερος και κέρδισε δίκαια! Ένας παθιασμένος, συγκεντρωμένος και αποφασισμένος Ολυμπιακός, όντας σωστά προετοιμασμένος, νίκησε τον Παναθηναϊκό με 81-75 στο κατάμεστο ΣΕΦ για την 11η αγωνιστική της Basket League και μπορεί να αισιοδοξεί για την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν το πάνω χέρι και το προβάδισμα στο σκορ από την έναρξη της αναμέτρησης.
Μπορεί στο τέλος να πλησίασε ο αντίπαλος, αλλά με το πάθος του κόσμου οι τρεις βαθμοί δεν έφυγαν ποτέ από τα χέρια των Πειραιωτών.
Οι Πειραιώτες είχαν θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (17/11), υπήρχε ισορροπία στο κομμάτι των ριμπάουντ (27-29), με τους ερυθρόλευκους να παίζουν εξαιρετική άμυνα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, έχοντας πλάνο, ενώ στην επίθεση επεδίωξαν να πάρουν σκορ κυρίως κοντά στο καλάθι. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει διαφορά στο σκορ στην τρίτη περίοδο, δεκάλεπτο στο οποίο μπήκε δυνατά στην άμυνα, λειτουργώντας και έξυπνα στην επίθεση, παίρνοντας προβάδισμα δεκατριών πόντων (58-45 στο 25'), διαφορά που ροκανίστηκε στο τέλος της αναμέτρησης.
Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-40, 64-57, 81-75.
Ανά δεκάλεπτο: 22-18, 20-22, 22-17, 17-18.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 4, Χάντερ 4, Ντάνστον 9, Σπανούλης 20 (2 τρίπ., 10/11 βολ.), Ντάρντεν 13 (1), Σλούκας 2, Λαφαγιέτ 6 (2), Λοτζέσκι 8 (1), Πρίντεζης 3, Αγραβάνης 6, Μάντζαρης 6 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Σλότερ 18 (4), Γιάνκοβιτς 12 (2), Φώτσης 5 (1), Νέλσον 4, Παππάς 2, Μαυροκεφαλίδης 15 (1 τρίπ., 12 ριμπ.), Γκιστ 8 (2), Μπατίστα 4, Μπλουμς, Ράιτ.
Δείτε σε βίντεο ολόκληρη την διάρκεια της αναμέτρησης Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός στο ΣΕΦ, ματς στο οποίο οι Πειραιώτες κέρδισαν με σκορ 81-75.