Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου 2011

Νανσί - Ολυμπιακός 74-79. 2ος ο θρύλος

Ο Ολυμπιακός σημείωσε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη φετινή διοργάνωση, χάρη στις συγκλονιστικές εμφανίσεις που πραγματοποίησαν οι Πέρο Άντιτς (20π, 4ρ) και Γιώργος Πρίντεζης (18π, 5ρ), οι οποίοι τράβηξαν στο σκορ τους ερυθρόλευκους, σημειώνοντας κρίσιμα σουτ.
Οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν καταπληκτική άμυνα στην τελευταία περίοδο, κρατώντας στα πρώτα έξι λεπτά δίχως πόντο τους γηπεδούχους και φτάνοντας ένα σερί 12-0 ανέτρεψαν υπέρ τους το σκορ (64-73), διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι τέλους. Όμως, το "διπλό" στην Λορένη δεν στάθηκε αρκετό για να τους δώσει την πρώτη θέση στον όμιλο, καθώς η Φενέρμπαχτσε κέρδισε την Καντού στην Ιταλία (76-83), με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να "καπαρώσουν" την κορυφή του γκρουπ και τους παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς να πηγαίνουν στο TOP-16 ως δεύτεροι.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 44-47, 58-53, 74-79

Νανσί (Μονσό): Γκραντ 6(2), Μπαντιανέ 8, Σούλερ 18, Σιλά, Λίνεχαν 8(1), Σάμνικ 10, Αμαγκού 6, Μόερμαν 11(1), Γκρέγκορι 7.

Ολυμπιακός
(Ίβκοβιτς): Χάινς 8, Λούκας 4, Άντιτς 20(2), Κέσελ, Πελεκάνος 5, Γκετσεβίτσιους 6(2), Γλυνιαδάκης 5, Πρίντεζης 18(2), Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 2, Σλούκας 8.