Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου 2013

Πρωταθλητής για 4η διαδοχική χρονιά στον κλειστό στίβο στους άνδρες ανακηρύχτηκε την Κυριακή ο Ολυμπιακός, με 7 μετάλλια συνολικά.

Χωρίς να έχει πολλές συμμετοχές η ομάδα του Πειραιά, κατέκτησε συνολικά επτά μετάλλια (6 στους άνδρες, 1 στις γυναίκες), στη διοργάνωση που διεξήχθη στο ΣΕΦ το Σαββατοκύριακο 16-17 Φεβρουαρίου.

Με 46 βαθμούς στους άνδρες ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο ΣΕΦ, καθώς ο  δεύτερος «ΓΣ Κηφισιάς» συγκέντρωσε μόλις 24, με τρίτο τον Μεσσηνιακό με 21. Στην 27η θέση με μόλις 7 βαθμούς τερμάτισε ο ΠΑΟ.

Ο Δημήτρης Τσιάμης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με ένα έγκυρο άλμα σε τρεις προσπάθειες, το πρώτο του στα 16,57μ., ο Δημήτρης Πατσουκάκης με ατομικό ρεκόρ στο άλμα επί κοντώ στον κλειστό με τα 5,45μ. πήρε το ασημένιο μετάλλιο, ενώ διπλή «ερυθρόλευκη» εκπροσώπηση είχαμε και στο βάθρο των 3.000μ. Δεύτερος κατετάγη ο Δήμος Μαγγίνας (8.18.85) και τρίτος ο Μανώλης Μουστάκας (8.20.80). Χάλκινο μετάλλιο στα 60μ. με εμπόδια πήρε ο Θεόπιστος Μαυρίδης, ο οποίος με χρόνο 8.04, ενώ χάλκινη ήταν και η σφαιροβόλος Ρενάτα Μπολσοκοβάιτε, με βολή στα 13,59μ., που ήταν και η μοναδική εκπρόσωπος του Ολυμπιακού σε τελικό Γυναικών. Τα επτά μετάλλια του Θρύλου συμπληρώνει το χρυσό του Πέτρου Κυριακίδη το Σάββατο στα 400μ.