Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2013

Χίμκι - Ολυμπιακός: 82-87

Για την 7η αγωνιστική του TOP-16 της Euroleague, ο Ολυμπιακός κέρδισε την Χίμκι με σκορ 82-87 μέσα στην Ρωσία, σημειώνοντας την τέταρτη επικράτηση του στον όμιλο. Οι Πειραιώτες μπορεί να προβλημάτισαν με την απόδοση τους στα πρώτα περίπου 25 λεπτά του ματς, αλλά στην συνέχεια βελτιώθηκαν και στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο έδειξαν χαρακτήρα, όντας διαστημικοί!
Θρύλος ήταν... κομήτης στην Μόσχα στην τέταρτη περίοδο, καθώς με καταιγισμό τριπόντων (πέντε σερί εύστοχα σουτ από τα 6.75 μέτρα), με μαχητικότητα στην άμυνα και ψυχραιμία στις βολές, πραγματοποίησε μία επική ανατροπή στο σκορ, έναν μεγάλο άθλο, σημειώνοντας ένα πολύτιμο "διπλό" .
Ανά δεκάλεπτο: 23-19, 20-16, 17-19, 22-33

Χίμκι (Κουρτινάιτις) : Ογκουστίν 7 Φριντζόν 5 (1), Κόπονεν 8 (2), Βιάλτσεφ, Λόντσαρ 19 (1), Ρίβερς, Μόνια 4, Πλάνινιτς 17, Νίλσεν 2, Ντέιβις 20.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 19 (6ριμπ.), Λο 5 (1), Αντιτς 11 (1 τριπ., 8ριμπ.), Σπανούλης 19 (2 τρ., 7ασ.), Σερμαντίνι 4, Περπέρογλου 1, Σλούκας 10 (2), Πάουελ, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 14 (1), Κατσίβελης.

Highlights: BC Khimki Moscow Region-Olympiacos... από Euroleague_Basketball