Τετάρτη 21 Ιανουαρίου 2009

Αρης-Ολυμπιακός 73-77

Αφού κατάφερε να καρδιοκτυπήσει όλο τον κόσμο ο Ολυμπιακός τελικά πήρε την πολυτιμη νίκη επί του Αρη στο Αλεξάνδρειο με 73-77.
Στο πρώτο ημίχρονο και ιδιαίτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν απλά τραγικός. Και έκανε τον Αρη να μοιάζει με υπερομάδα. Τον Αρη θυμίζω του Αγαδάκου, του Αργυρόπουλου και κάποιων πιτσιρικάδων. Δέχθηκε ουκ ολίγα τρίποντα και η αμυνά του ήταν χαρτινη. Αν δεν ήταν και ο Χαλπερίν να βάζει κανένα καλάθι η διαφορά θα είχε πάρει μεγάλες διαστάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο ευτυχώς τα πράγματα άλλαξαν προς το καλύτερο και ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε και έκανε την αντεπίθεση του.
Πέρασε μπροστά στο σκορ με ένα μεγάλο σερί που έκανε αλλά και πάλι ο Αρης κατάφερε να πλησιάσει και να προσπεράσει. Και τελικά στο 4ο δεκάλεπτο η ομάδα έπαιξε επιτέλους έξυπνα και έλεγξε τον ρυθμό όπως τον βόλευε για να πάρει τελικά την πολυτιμότατη νίκη που τον διατηρεί πρώτο στην βαθμολογία. Πάντως τα προβλήματα εξακολουθούν να παραμένουν ορατά δια γυμνου οφθαλμού και να δούμε πότε θα καταφέρουν νοι υπέυθυνοι της ομάδας να τα λύσουν. Η γνωμη μου είναι ότι η απόκτηση ενός παίκτη που να μπορεί να σκοράρει είναι επιβεβλημένη. Κορυφαίος της ομάδας ήταν για άλλο ενα παιχνίδι ο Γιοτάμ Χαλπερίμ που τελέιωσε το ματς με ποσοστό 100% σε όλες τις προσπαθειές του.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 46-39, 62-61, 73-77

Άρης (Αντρέα Ματσόν): Κλαρκ 3 (1τρ., 4λ., 5ασ.), Μάρσαλ 20 (6/12τρ.), Τσαλδάρης 4 (1τρ., 4ασ.), Νέλσον 12 (2τρ.), Σέκουλιτς 5, Αργυρόπουλος 5, Ηλιάδης 15 (3κλ.), Γκαβέλ, Σκορδίλης 2, Αγαδάκος 4, Μπάρλος 3.

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 3, Πελεκάνος, Πρίντεζης 18, Βούιτσιτς 17 (5ρ., 5ασ.), Μπουρούσης 2, Χαλπερίν 19 (4/4β., 3/3διπ., 3/3τρ., 5ασ., 1κλ.), Γκριρ 10 (1τρ., 4ασ.), Έρτσεγκ 6 (2τρ.), Βασιλόπουλος 2 (5ρ., 3κλ.), Τεόντοσιτς, Σχορτσανίτης.