Τετάρτη 17 Φεβρουαρίου 2010

Ζενίτ Καζάν - Ολυμπιακός 3-2, πρόκριση στους 6

Γλυκιά ήττα και τεράστια πρόκριση για τον Ολυμπιακό στους «6» του Τσάμπιονς Λιγκ! Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 3-2 σετ, από τη Ζενίτ Καζάν αλλά με τα δύο σετ που πήραν, είναι στις 6 καλύτερες ομάδες του Champions League. Εκεί θα συναντηθούν με το νικητή Ντιναμό Μόσχας – Παναθηναϊκού που παίζουν την Πέμπτη στη Γλυφάδα στο δρόμο για το Final-4.

Όλα τα λεφτά ήταν το τέταρτο σετ. Η Ζενίτ ξεκίνησε εντυπωσιακά με τον Μπολ να παίρνει τρεις σερί άσους. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 9-9 με άσο του Μίλκοβιτς, αλλά και πάλι η ομάδα του Καζάν πήρε κεφάλι στο σκορ μέχρι το 22-19.

Εκεί, ο Κούναρι ανέλαβε δράση και ήταν καταπληκτικός. Αρχικά οι Ρώσοι έκαναν τέταρτη μπαλιά οι γηπεδούχοι, για να ακολουθήσουν δυο επιθέσεις με τον Φινλανδό ακραίο να τελειώνει δύο πολύ κρίσιμες μπάλες και ισοφαρίζοντας σε 27-27.

Στο κρίσιμο σέρβις ο Παντελεϊμονένκο έκανε σερβίς άουτ και στη συνεχεία ο Μίλκοβιτς με καρφί χάρισε στον Ολυμπιακό μια ιστορική πρόκριση σε μια από τις δυσκολότερες έδρες της Ευρώπης.

Τα σετ: 21-25, 25-20, 25-19, 27-29, 15-8

Ζενίτ: Μπολ 4, Απαλίκοφ 15, Παντελεϊμονένκο 17, Τετιούκιν 12, Στάνλεϊ 15, Αμπροσίμοφ / Μπογκομόλοφ 1, Τσερεμίσιν 4, Κουλικόφσκι 2, Γκαρκουσένκο 3, Βερμπόφ (λ-70%), Μπάμπιτσεφ 1.

Ολυμπιακός: Κούναρι 7, Τίσερ 3, Καλντέιρα 14, Ανδρεάδης 6, Τζούριτς 12, Μίλκοβιτς 22 / Σουλτανόπουλος, Στεφάνου (λ-55%), Αγγελόπουλος, Κουζούνης (λ-33%), Ιωάννου, Κυριαζής 1.